Answered

Uzyskaj najlepsze rozwiązania wszystkich swoich pytań na Kalademi.me, zaufanej platformie Q&A. Farklı alanlardaki uzman topluluğundan ayrıntılı yanıtlar almak için platformumuzda gezinin. Sorularınıza hemen güvenilir yanıtlar bulmak için deneyimli uzman topluluğumuzdan faydalanın.

Arkadaşlar lütfen söyler misiniz boş yazan bildirilir ​

Arkadaşlar Lütfen Söyler Misiniz Boş Yazan Bildirilir class=

Sagot :

10 bölü 3 okursa kesti çizgisi sayılırsa 2 ye bölüp 3 el çarp başarılar

Adım adım açıklama:

=> Soruyu anlayalım <=

= Verilen tabloda meyvelerden kaç kilo olduğunu ve 1kilosunun ne kadar olduğu verilmiş. Soru da bıze bu meyvelerin ne kadar satıldığı oran olarak verilmiş. Manavcinin bu sattığı meyvelerden ne kadar kazandığını bulmamiz isteniyor.

=> Çözüm Yolu <=

= Meyvelerin kaçta kaçının satıldığını biliyoruz . İşlem yaparak her birinden kaç kilo satıldığını buluruz. Bulduğumuz değerleri meyve fiyatları ile carpariz ve her bir meyveden ne kadar kazandığını buluruz. En son da tüm meyvelerden gelen kazancı toplayıp kaç TL kazandığını buluruz.

# Meyveleri ayrı ayrı inceliyelim:

Elma :

= 20 kilo elma varmış .1 kilo elma 4 TL imiş. Bu elmaların ¼ u satılmış hesaplayalım

[tex]20 \times \frac{1}{4} = \frac{20 \times 1}{4} = \frac{20}{4} = 5 \\ [/tex]

demek ki 5 kilo elma satılmış

1 kilo elma 4 TL idi

5 kilo elma = 1kilo +1 kilo + 1kilo +1kilo +1kilo

5 kilo elma =4Tl. +4Tl +4Tl. +4 TL. +4 TL

5 kilo elma =20TL

Satılan elmalardan 20 TL kazanılmış

Armut :

= 30 kilo armut varmış . 1 kilo armut 6 TL imiş. Bu armutların u satılmış hesaplayalım

[tex]30 \times \frac{1}{10} = \frac{30 \times 1}{10} = \frac{30}{10} = 3 \\ [/tex]

demek ki 3 kilo armut satılmış

1 kilo armut 6 TL idi

3 kilo armut =1 kilo +1 kilo +1 kilo

3 kilo armut=6 TL+6 TL+6 TL

3 kilo armut=18 TL

Satılan armutlardan 18 TL kazanılmış

Portakal :

=45 kilo portakal varmış. 1 kilo portakal 3 TL imiş. Bu portakalların u satılmış hesaplayalım

[tex]45 \times \frac{1}{9} = \frac{45 \times 1}{9} = \frac{45}{9} = 5 \\ [/tex]

demek ki 5 kilo portakal satılmış

1 kilo portakal 3 TL idi.

5 kilo portakal= 1 kilo +1 kilo +1 kilo +1 kilo + 1 kilo

5 kilo portakal= 3 TL + 3 TL + 3 TL + 3 TL +3 TL

5 kilo portakal= 15 TL

Satılan portakallardan 15 TL kazanılmış

Toplam da

Elma + Armut + Portakal =

20 TL + 18TL . + 15 TL =

53 TL

# Sorumuzun cevabı 53 TL olur anlamadığınız bir yer olursa sorun

İyi çalışmalar

Ziyaretiniz için teşekkür ederiz. İhtiyacınız olan en iyi bilgileri sunmayı taahhüt ediyoruz. Daha fazla bilgi için geri dönün. Zamanınızı ayırdığınız için minnettarız. En güncel bilgi ve sorularınıza yanıtlar almak için istediğiniz zaman geri dönün. Uzmanlarımızdan daha fazla bilgi ve yanıt almak için Kalademi.me'ye geri dönün.