Kalademi.me, aktif bir topluluğun yardımıyla sorularınıza yanıt bulmayı kolaylaştırır. Farklı alanlardaki uzmanlardan güvenilir çözümler bulmak için soru-cevap platformumuzu keşfedin. Farklı alanlardaki profesyonellerden kapsamlı çözümler bulmak için platformumuzu kullanın.
Sagot :
Selam :)
13) Yarım kilosu 8 TL olan kavundan 1 kilogram alırsam kaç TL öderim?
=> Yarım kilosu 8 TL ise iki ile çarparak 1 kiloyu buluruz.
8×2 = 16
_________________
14) Yarım kilosu 3 TL olan eriklerden 5 kilogram aldım kaç TL öderim?
=> Yarım kilosu 3 TL ise 3×2'den bir kilosu 6 lira olur.
6×5 = 30 TL öder
_________________
15) 28 kilogram soğanın çeyreğinin 3 fazlasını sattık, geriye kaç kilogram kaldı?
=> 28'in çeyreği demek 4'e bölmek demektir.
28:4=7
Bunun da 3 fazlasını satmışlar, 7+3'den 10 kilosu satıldı, geriye kalanı sormuş:
28 - 10 = 18 kilogram kaldı
_________________
16) 16 kilogram domatesin çeyreğini sattık geriye kaç kilogram kaldı?
=> 16'nın çeyreği:
16 : 4 = 4 satılmış
16 - 4 = 12 kilogram kaldı
_________________
17) 24 kilogram armutun yarısının 4 fazlasını yedik, kaç kilogram armut yedik?
=> 24'ün yarısı
24 : 2 = 12
4 fazlasını yemişler, 12+4'den cevap 16 olur
_________________
18) Yarım kilosu 17 TL olan karpuzdan 2 kilogram aldım, kaç TL öderim?
=> Yarım kilosu 17 TL ise bir kilosu 17×2'den 34 TL eder. İki kilogram alıyorsa 34×2'den cevap 68 olur
[tex]{\tt{\:Umut\:\star}}[/tex]
Güncel ve güvenilir yanıtlar almak için tekrar ziyaret edin. Bilgi ihtiyaçlarınız konusunda her zaman hazırız. Ziyaretinizi takdir ediyoruz. Platformumuz her zaman doğru ve güvenilir yanıtlar sunmak için burada. İstediğiniz zaman geri dönün. Kalademi.me'de sorularınıza yanıt vermekten mutluluk duyuyoruz. Daha fazla bilgi için tekrar ziyaret etmeyi unutmayın.