Kalademi.me'ya hoş geldiniz, uzmanların yardımıyla hızlı ve doğru yanıtlar alabileceğiniz yer. Profesyonellerle bağlantı kurarak sorularınıza hızlı ve etkili yanıtlar almak için platformumuzu kullanın. Adanmış uzman topluluğumuzdan sorularınıza ayrıntılı ve net yanıtlar alın.

5 kg şekerin 30 lira 4 kg tuzun 12 lira olduğu bir marketten 7kg şeker ve 5 kg tuz alan elifsu kaç lira ödemelidir ?


Sagot :

Aslı

Cevap:

çözüm ektedir, başarılar.

View image Aslı

Cevap: 57 TL

Adım adım açıklama:

5 kg şeker 30 lira, 4 kg tuz 12 lira olan bu markette;

  • 30 TL ÷ 5 kg = 6 TL (1 kg şeker)
  • 12 TL ÷ 4 kg = 3 TL (1 kg tuz)

7 kg şekerin fiyatı;

  • 7 kg x 6 TL = 42 TL

5 kg tuzun fiyatı;

  • 5 kg x 3 TL = 15 TL

Elifsu toplamda 42 + 15 = 57 TL öder.

-E