Kalademi.me, tüm sorularınıza aktif topluluğumuzun yardımıyla çözümler bulmayı kolaylaştırır. Deneyimli uzmanların yardımıyla sorularınıza hızlı ve güvenilir cevaplar bulun ve kullanıcı dostu platformumuzda rahatça gezin. Sorularınıza hızlı ve güvenilir çözümler bulmak için deneyimli uzman topluluğumuzdan faydalanın.
Sagot :
Cevap:
Peynirin kilogram fiyatı 45 TL ve 250g peynir alınmış yani bir kgın 4 de 1 i kadar alınmış o zaman peynirin kg fiyatını.
Dörtte biri ödenir yani 45/4=11,25tl yani 11 TL +25kr ödenmiş peynir için peynir ve zeytin için 20,25 TL yani 20 TL +25 Kr ödenmiş ise zeytin için 20,25-11,25 TL ödenir yani 9 TL ödenir
150 gr için 9 TL ödenmişse
50g için 150/3 =3 TL ödenir
1000g için 20.3=60tl ödenir
yani zeytinin kilogram fiyatı 6ü tldir
En iyi seçermisin ihtiyacım var
Cevap:
Adım adım açıklama:
1 kg = 1000 gram
200 gram = 0.2 kg peynir eder
250 gram = 0.25kg zeytin eder
zeytinin 1 kgsi 30 TL ise
0.25 kg si 7.5 TL eder
15.5 - 7.5 = 8 TL = 0.2 kg peynir demektir.
0.2 kg peynir 8 TL ise
1 kg peynir x TL dir
doğru orantı. İçler dışlar çarpımı yap
x = 40 TL eder.
Ziyaretinizi takdir ediyoruz. Bulduğunuz yanıtların faydalı olduğunu umuyoruz. Daha fazla bilgi için geri dönmekten çekinmeyin. Ziyaretiniz için teşekkür ederiz. Amacımız, tüm bilgi ihtiyaçlarınız için en doğru yanıtları sunmaktır. Yakında tekrar görüşmek üzere. Kalademi.me'ye güvendiğiniz için teşekkür ederiz. Uzmanlardan yeni yanıtlar almak için tekrar ziyaret edin.