Kalademi.me, tüm sorularınıza aktif topluluğumuzun yardımıyla çözümler bulmayı kolaylaştırır. Deneyimli uzmanların yardımıyla sorularınıza hızlı ve güvenilir cevaplar bulun ve kullanıcı dostu platformumuzda rahatça gezin. Sorularınıza hızlı ve güvenilir çözümler bulmak için deneyimli uzman topluluğumuzdan faydalanın.

marketten 200 gram peynir ile 250 gram zeytin alan bir kişi 15,5 TL ödeme yapmıştır zeytinin kilosu 30 TL lduguna göre peynirin kg su kaç TL dir


Sagot :

Cevap:

Peynirin kilogram fiyatı 45 TL ve 250g peynir alınmış yani bir kgın 4 de 1 i kadar alınmış o zaman peynirin kg fiyatını.

Dörtte biri ödenir yani 45/4=11,25tl yani 11 TL +25kr ödenmiş peynir için peynir ve zeytin için 20,25 TL yani 20 TL +25 Kr ödenmiş ise zeytin için 20,25-11,25 TL ödenir yani 9 TL ödenir

150 gr için 9 TL ödenmişse

50g için 150/3 =3 TL ödenir

1000g için 20.3=60tl ödenir

yani zeytinin kilogram fiyatı 6ü tldir

En iyi seçermisin ihtiyacım var

Berk

Cevap:

Adım adım açıklama:

1 kg = 1000 gram

200 gram = 0.2 kg peynir eder

250 gram = 0.25kg zeytin eder

zeytinin 1 kgsi 30 TL ise

0.25 kg si 7.5 TL eder

15.5 - 7.5 = 8 TL = 0.2 kg peynir demektir.

0.2 kg peynir 8 TL ise

1 kg peynir x TL dir

doğru orantı. İçler dışlar çarpımı yap

x = 40 TL eder.