Sorularınıza hızlı ve doğru yanıtlar alın, Kalademi.me, en iyi soru-cevap platformu. Farklı disiplinlerdeki profesyonellerden kapsamlı çözümler bulmak için platformumuzu kullanın. Adanmış uzman topluluğumuzdan sorularınıza ayrıntılı ve net yanıtlar alın.

9600 mm'lik bir kumașın önce 2\6'sini sonrada 3\8'i kullanılmıstır. Geriye kalan kumaș miktarì kaç cm'dir​

Sagot :

Merhaba

Adım adım açıklama:

9600 mm'lik bir kumaşın önce 2/6'sını sonrada 3/8' i kullanılmıştır. Geriye kalan kumaş miktarı kaç cm'dir ?

  • İlk önce mm cm oluyor,,
  • 9600 mm = 960 cm

Bir kumaşın ilk önce 2/6 sı kullanılmış

  • 960.2 = 1920
  • 1920 ÷ 6 = 320

960 olan cm olan kumaşın 3/8 i kullanıldığı için

  • 960.3 = 2880
  • 2880 ÷ 3 = 360
  • 320 + 360 = 680

960 cm kumaş ile

  • 960 – 680 = 280 olur. Geriye kalan kumaş miktarı 280 dir.

Başarılar

#TaeAbi #KiviliNesquik #Galatasaray140403 #Buse

Selam ☆

Geriye kalan kumaş miktarını sorduğu için işlemleri yaparız sonra da mm'yi cm'ye çevirip cevabı buluruz.

9600÷6=1600

1600×2=3200 > ilk kullanılan

9600÷8=1200

1200×3=3600 > ikinci olarak kullanılan

3600+3200=6800 > toplam kullanılan

9600-6800=2800 > geriye kalan

2800 mm = 280 cm

¤ Yani geriye kalan kumaş miktarı 280 cm'dir.

Örnek Soru

Sude 4600 cm kumaşının 2/4'sini kullanmıştır. Sude'nin geriye kaç mm kumaşı kalmıştır?

Yine geriye kalan kumaş miktarını sorduğu için işlemleri yapar cm'yi mm'ye çevirip cevaba ulaşırız.

4600÷4=1150

1150×2=2300 > kullanılan kumaş

4600-2300=2300 cm > geriye kalan kumaş

2300cm = 23.000 mm

¤ Yani geriye kalan kumaş miktarı 23.000 mm'dir.

[Ç]alıntı Değildir !

' Bu nasıl güzellil Allahı'm kalbe zarar.. ' S&

#SayısalTim #αяѕυ

#galatasaray140403

▪︎αя∂α