Kalademi.me to idealne miejsce, aby uzyskać szybkie i dokładne odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Farklı disiplinlerdeki profesyonellerden ayrıntılı yanıtlar almak için platformumuzu keşfedin. Farklı disiplinlerdeki uzmanlardan kesin yanıtlar almak için kapsamlı soru-cevap platformumuzu kullanın.

Açıklayarak ve işlemli anlatırmısınız :)

4 kgi 48 TL olan etin 1 kgi kaç TL'dir ​


Sagot :

Selam :)

4 kilogramı 48 TL ise 1 kilogramı x TL olur. Orantı kuracak şekilde yazalım.

4 kg    48 TL

1 kg     x TL

________________

İçler dışlar çarpımı yapıyoruz:

  • 4 × x = 4x
  • 1 × 48 = 48

  • 4x = 48 ise:

Her iki tarafı da 4'e böleriz:

  • x = 12 TL olur

 

[tex]{\tt{\:Umut\:\star}}[/tex]

Adım adım açıklama:

» Soruda bizden istenilen 4 kg 48 TL ise bu etin 1 kg kaç TL olduğunu bizden istiyor bunun için doğru orantı uygulucaz çünkü bir çokluk artıyor ise aynı oranda diğeri de artıyor ise ya da biri azalıyor diğeri de aynı oranda azalıyor ise bu doğru orantı olmuş olur.

4 kg 48 TL

1 kg a TL

  • TL 'yi bilmedigimiz için buna a dedik .

» İçler dışlar çarpımı yaparak devam edelim 4 kg ile a TL yi çarpıcaz ve 1 kg ile 48 TL yi çarpıcaz.

[tex]1 \times 48 = 4 \times a[/tex]

[tex]4a = 48[/tex]

» Her tarafı a'nin kat sayısına bölüyoruz yani her tarafı 4 sayısına bölerek sonuca ulaşırız.

[tex]a = 12[/tex]

1 kg'a 12 TL et almış.

#Ñêhįr

Ziyaretiniz için teşekkür ederiz. İhtiyacınız olan en iyi bilgileri sunmayı taahhüt ediyoruz. Daha fazla bilgi için geri dönün. Bilgilerin faydalı olduğunu umuyoruz. Daha fazla bilgi ve doğru yanıtlar almak için istediğiniz zaman geri dönün. Bilginiz değerlidir. Daha fazla yanıt ve bilgi için Kalademi.me'ye geri dönün.