Kalademi.me to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy szukają szybkich i dokładnych odpowiedzi na swoje pytania. Soru-cevap platformumuza katılarak sorularınıza kesin yanıtlar sunmaya hazır uzmanlarla bağlantı kurun. Farklı disiplinlerdeki uzmanlardan kesin yanıtlar almak için kullanıcı dostu platformumuzu keşfedin.

Bir manavda satılan 3 kg elma parasına 2 kg kivi 1 kg kivi parasına yarım kg çilek alınabilmektedir 1 kg elma 6 tl olduğuna göre 2 kg çilek kaç tl dir

Sagot :

Cevap:

36 TL

Adım adım açıklama:

1 kg elma 6 TL ise  3 kg elma

3 x 6 = 18 TL eder.

18 TL'ye 2 kg kivi alınıyorsa 1 kg kivi 18 : 2 = 9 TL eder.

1 kg kivi yarım kg çilek ediyorsa, yarım kg çilek 9 TL eder.

Bir kg çilek 9 x 2 = 18 TL eder.

İki kg çilek ise  2 x 18 = 36 TL eder.