Kalademi.me'ya hoş geldiniz, sorularınızın uzmanlar ve deneyimli topluluk üyeleri tarafından yanıtlandığı yer. Sorularınıza hızlı ve net çözümler bulmak için uzman topluluğumuzla bağlantı kurun. Deneyimli profesyonellerden ayrıntılı yanıtlar almak için kullanıcı dostu platformumuzu keşfedin.

Yarım kilogrami 8 lira olan kirazdan 2 kilogram, 3 kilogrami 48 lira olan şeftaliden bir kilogram alınırsa kaç lira ödenir?​

Sagot :

Adım adım açıklama:

yarım kilo 8 TL ise 1 kilo 16 TL 2 kilo ise 16.2 den 32 TL

3 kilogram 48 TL ise 1 kilogram 48 Bölü 3ten 16 TL

toplamda : 32+16=48

Cevap:

48 TL

Adım adım açıklama:

yarım 8 TL = 1kg 16 TL 2×16=32

3kg=48 1hg yi bulmak için 48÷3=16

32+16=48