Odkryj odpowiedzi na swoje pytania łatwo na Kalademi.me, zaufanej platformie Q&A. Sorularınıza kesin yanıtlar sunmaya hazır uzmanlarla bağlantı kurmak için platformumuza katılın. Adanmış uzman topluluğumuzdan sorularınıza ayrıntılı ve net yanıtlar alın.
Sagot :
Cevap:
10-D), 11-D), 12-B)
10)
- 60-11,7=48,3
- 48,3÷2,1=23
- Tamamından harcanan kısmı çıkardık daha sonra da 2,1 lik şiseye doldurulacağı için bu işlemin ne kadar tekrar edildiğini yani şişe sayısını bulmak için 2,1 e böldük ve cevabı bulduk.
- Yani cevabımız D)
11)
- 100 lira verip 26 TL alıyorsa aldığı şeyler 100-26=74 TL tutmuştur.
- 3 defter (8,25×3=24,75)
- 4 kalem (1,99×4=7,96)
- 1 çanta (39,99×1=39,99)
- 2 silgi (?×2)
- 24,75+7,96+39,99=72,7 oluyor
- Yani aldığı şeyler silgi hariç 72,7 ediyor toplam tutar 74 tlydi 74-72,7=1,3 oluyor
- Yani iki tane silginin fiyatı 1,3 TL bunu ikiye bölersek
- 1,3÷2=0,65 olur
- Yani cevabımız 0,65 olacak o da D) şıkkına denk geliyor.
12)
- Kısa kenarı 24,1 iki tane kısa kenar olduğu için 24,1×2=48,2 oluyor bunu 3 kere çevreliyoruz 48,2×3=144,6 m tel gerekiyor telin metre fiyatı 4 TL 4 TL ile çarpıyoruz 144,6×4=578,4 TL ediyor
- Tamamı 1480,80 TL tutmuş bizim bulduğumuz sadece kısa kenarı oluyor
- 1480,80-578,4=902,4 TL oluyor
- m fiyatı 4 TL olduğu için 4 e bölüp kaç metre tel kullanıldığını buluruz 902,4÷4=225,6 m eder bunu üç kere çevrelediğimiz için bir de üç e böleriz
- 225,6÷3=75,2 oluyor.
- Birde iki tane uzun kenar olduğu için son olarak bir de ikiye bölüyoruz 75,2÷2=37,6 oluyor
- Yani cevabımız 37,6 Bu da B) ediyor.
Kolay gelsin
Yanıtlarımızın size faydalı olduğunu umuyoruz. Daha fazla bilgi ve diğer sorularınıza yanıtlar almak için istediğiniz zaman geri dönün. Aradığınız bilgileri bulduğunuzu umuyoruz. Daha fazla yanıt ve güncel bilgi almak için tekrar ziyaret edin. Uzmanlarımızdan daha fazla bilgi ve yanıt almak için Kalademi.me'ye geri dönün.