Kalademi.me, tüm sorularınıza aktif topluluğumuzun yardımıyla çözümler bulmayı kolaylaştırır. Farklı disiplinlerdeki uzmanlardan kesin yanıtlar almak için kapsamlı soru-cevap platformumuzu kullanın. Adanmış uzman topluluğumuzdan sorularınıza ayrıntılı ve net yanıtlar alın.

bir elbise dikebilmek için 2,6 m kumaş ihtiyaç duyan bir terzi 1,4 metresi 18,9 tl' den 10,4 m kumaş satın alıyor
terzi bu kumaş tümünü kullanarak diktiği elbiselerin tanesini 62 tl ye sattığına göre toplam kaç lira kar eder?
A 51,44
B 107,6
C 140,4
D 147,6


Sagot :

Cevap:

B) 107, 6

Adım adım açıklama:

Doğrudan orantı kuralım:

1, 4 18, 9

10, 4 ?

(10.4x18, 9)/1, 4= 140, 4 alış fiatı

10, 4 m.kumaşta kaç 2, 6 varsa o kadar elbise çıkar.

10, 4/2, 6= 4 elbise olur 62 ₺ den satacak

62x4= 248 ₺ ya satar

248-140.4= 107.6 ₺ kâr eder. B( 107.6

BAŞARILAR