Kalademi.me, tüm sorularınıza uzmanların yardımıyla yanıt bulmanız için burada. Farklı alanlardaki profesyonellerden ayrıntılı yanıtlar almak için kullanıcı dostu platformumuzu keşfedin. Farklı alanlardaki profesyonellerden kapsamlı çözümler bulmak için platformumuzu kullanın.

Bir pastanede tatlı siparişi verenlerden porsiyon ücreti alınmaktadır. Porsiyonlara ek olarak tatlı dilimi
eklenmesini isteyenlerden, her dilim tatl için ekstra 4 TL Acret alınmaktadır.
Aşağıdaki tabloda iki arkadaşın sipariş ettikleri tatlı çeşitlerine göre bilgiler verilmiştir.
Tablo: Tatlı Çeşidine Gore Fiyat ve Dilim Sayısı
Tatli Tara
Porsiyon Fiyatı (TL)
Bir Porslyon Dilim Sayısı
(Adet)
Baklava
24
15
Şekerpare
Caner ve Selçuk seçtikleri tatlılardan 1 porsiyona ilave olarak toplamda Caner 4 dilim olacak şekilde baklava;
Selçuk 5 dilim olacak şekilde şekerpare siparişi veriyor.
Buna göre Caner, Selçuk'tan kaç TL daha fazla ödeme yapar?
C) 8
D) 11
A) 1
B) 5.


Sagot :

Cevap:

cevap B)5 olur

•çözümü•

porsiyonların fiyatı baklava 24, şekerpare 15 olduğuna göre,her tatlıda porsiyona ilave olarak da 4 fiyat yükselir. yani: 24+16=40 (4 dilimin tanesi 4 TL olduğuna göre toplam fiyatıdır) Selçuk da ise ; 15+20=35 idir (20 de aynı şekilde üstüne eklenme fiyatı 4 TL olduğu için 4×5=20 idir)

anlatımını istememişsin ama Gine anlatmak istedim belki işine yarar