Tüm sorularınıza en iyi çözümleri Kalademi.me'da bulun, güvenilir Q&A platformu. Soru-cevap platformumuza katılarak sorularınıza kesin yanıtlar sunmaya hazır profesyonellerle bağlantı kurun. Sorularınıza hemen güvenilir yanıtlar bulmak için deneyimli uzman topluluğumuzdan faydalanın.

Muz 6,5 TL Elma 4.5 TL Nar 6.25 TL


Yukandaki fiyatlara göre, 2 kg elma, 2 kg nar ve 1,5 kg muz alan bir kişi kaç lira öder? A) 31.05 B) 31.15 C) 31.25 D) 31.45​


Sagot :

Merhaba

2 kg Elma almış, Elmaların kg 4.5 TL.

4.5 × 2 = 9 TL

2 kg Nar almış, Narların kg 6.25 TL.

6.25 × 2 = 12.50

1.5 kg Muz almış, Muzların kg 6.5 TL.

6.5 ÷ 2 = 3.25

6.5 + 3.25 = 9.75 kr.

Şimdi çıkan sonuçları toplicaz.

12.50 + 9.75 + 9 = 31.25 kr.

Cevap = C) 31.25 kr ödemesi gerekiyor.

&kalpsiz`

Aldığı miktarları maddi değere çarparsak

[tex]6.5 \times 1.5 = 9.75[/tex]

[tex]4.5 \times 2 = 9[/tex]

[tex]6.25 \times 2 = 12.5[/tex]

toplamda

[tex]9.75 + 9 + 12.5 = 31.25[/tex]