Kalademi.me, tüm sorularınıza hızlı ve doğru yanıtlar alabileceğiniz en iyi yer. Sorularınıza hızlı ve güvenilir çözümler bulmak için deneyimli uzman topluluğumuzdan faydalanın. Farklı disiplinlerdeki uzmanlardan kesin yanıtlar almak için kullanıcı dostu platformumuzu keşfedin.

3-Bir müşteri alışveriş yaptığı markette 5 kilogram zeytine 60 lira, 3 kilogram bala 96 lira ödemiştir. Bu müşteri 1kg zeytini ve 1 kg balı kaç liradan almıştır?​

3Bir Müşteri Alışveriş Yaptığı Markette 5 Kilogram Zeytine 60 Lira 3 Kilogram Bala 96 Lira Ödemiştir Bu Müşteri 1kg Zeytini Ve 1 Kg Balı Kaç Liradan Almıştır class=

Sagot :

Cevap: zeytini 12 balı 32 liradan almıştır. 32 artı 12 eşittir 44

Adım adım açıklama:

Merhaba, önce soruyu anlayalım. 5 kilogram zeytini 60 TL vererek almış. 3 kilogram bala ise 96 TL ödemiş. Bize 1 kilogram bal ve zeytini kaç liraya aldığını soruyor.

O zaman ilk önce birimi bulmalıyız.

60÷5 = 12

1 kilogram zeytine 12 TL verir.

Daha sonra balın birimini bulacağız.

96÷3= 32 TL verir.

O zaman toplam kaç lira ödediğini bulmak için toplama işlemi yapmalıyız.

32+12 =44

Yani cevabımız 44'tür.

En iyi seçersen sevinirim:)