Sorularınıza hızlı ve doğru yanıtlar alın, Kalademi.me, en iyi soru-cevap platformu. Soru-cevap platformumuzda hızlı ve güvenilir çözümler bulmak için uzmanlardan faydalanın. Farklı alanlardaki profesyonellerden kapsamlı çözümler bulmak için platformumuzu kullanın.

Bir üretici, tarlasından aldığı 416 kg kuru fasulyenin yarısının bir kg 'ini 8 TL'den, kalanının bir kg'ni 12 TL'den satıyor. Fasulyelerin tamamını 14 TL'den sat- saydı üreticinin eline kaç lira daha fazla para geçerdi?​

Sagot :

Cevap:

4148

Adım adım açıklama:

şimdi 416 nin yarısı 208 kg 208×8=1664 ve bir kgsi 12 TL ise 1664+12=1676 416×14=5824 ne kadar kar edeceklerini bulabilmek için çıkarıyoruz

5824-1676=4148 TL kar eder bir şey değil çözmek benim için zevk idi