Witaj na Kalademi.me, gdzie możesz uzyskać szybkie i dokładne odpowiedzi dzięki pomocy ekspertów. Farklı alanlardaki profesyonellerden kapsamlı çözümler bulmak için platformumuzu kullanın. Farklı disiplinlerdeki uzmanlardan kesin yanıtlar almak için kapsamlı soru-cevap platformumuzu kullanın.
Sagot :
☪️MERHABALAR ☪️
✔️ 18 dekar alnın 2/9 u kaç m² dir?
Öncelikle 18 in 2/9 unu bulalım
18.2/9=4 4 dekar=4000 m² dir.
✔️ Bir çiftçi elindeki 10 dekar tarlanın 600 m² sine pamuk, 4 ar lık kısmına tütün ekecektir. Geliri kalan anlanı ise nadasa bırakacaktır. Nadasa bırakılan alan kaç m² dir?
Hepsini m² ye çevirelim
10 dekar =10.000 m² 4 ar=400 m²
Ekilen alan=600 m²+400 m²=1000 m²
Nadasa burakılan alan =10.000-1000=9.000 m² dir
ÇEVİRMELER:
✔️ 2 hektar =20.000 m²
✔️ 1 ar=100 m²
✔️ 1 hektar=10 dekar
BAŞARILAR DİLERİM ☺️
#OptiTim ☺️
Merhaba,
İlk önce arazi ölçülerini inceliyelim;
Ar,Dekar,Hektar
Arazi ölçmede genellikle ar, dekar ve hektar kullanılır.
100m2 lik alan ölçüsüne 1 ar denir.
Ar, a ile gösterilir.
1 ar=100m2
-
1000m2 lik alan ölçüsüne 1 dekar(dönüm) denir.
Dekar , daa ile gösterilir.
1 dekar = 1000m2
-
10000 m2 lik alan ölçüsüne 1 hektar denir.
Hektar, ha ile gösterilir.
1 hemtar = 10000m2
-
1ha=10daa=100 a.
Sorularımız;
1-)Tamamı 9hm2 olan bir arazinin 28 dönümü satıldığına göre geriye kaç ar arazi kalır?
CEVAP;
9hm2=9 hektardır.
9ha=90 daa olduğundan,
90 daa - 28 daa =62 daa
62 daa =620 ar arazi kalır.
2-)Çiftçi dayı 7 dönümlük bir tarlasının 1250m2 lik bir bölümünü bahçeli bir ev yapmak için ayırıyor.Buna göre geriye kaç dam2 lik tarla kalır?
CEVAP;
7 dönüm=7 daa
1daa=1000m2 olduğundan
7 daa=7000m2 olur.
7000m2-1250m2=5750 m2
5750 =57,5 dam2lik tarla kalır.
3-)İlköğretim okulu öğrencileri 0,22 ha lık bir araziyi ağaçlandırma haftası düzenliyor.1. Gün 4,7 arlık bölüm 2. Gün 3,8 dam2 lik bölüm 3. Gün 285 m2 lik bölüm ağaçlandırılıyor.Kardeş okulunda yardımlarıyla 5 günde arazinin tamamı ağaçlandırıldığüna göre 4. Ve 5. Günlerde ortalama kaç m2 lik arazi ağaçlandırmıştır?
CEVAP: Verilen birimleri m2 cinsine çevirelim
0,21 ar=2,1 daa=2100 m2
4,7 ar=470 m2
3,8 dam2= 380 m2 olur.2 günde toplam:
470+380+285=1135m2lik ağaçlandırma yapılmış.
2100-1135=965m2
965/2=482 m2lik ağaçlandırma yapmıştır.
OptiTim
Hizmetimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tüm sorularınıza en iyi yanıtları vermeyi taahhüt ediyoruz. Bizi tekrar ziyaret edin. Ziyaretiniz için teşekkür ederiz. İhtiyacınız olan bilgileri her zaman bulabilmeniz için buradayız. Uzmanlarımızdan yeni ve güvenilir yanıtlar almak için Kalademi.me'yi ziyaret edin.