Answered

Uzyskaj najlepsze rozwiązania swoich pytań na Kalademi.me, zaufanej platformie Q&A. Soru-cevap platformumuz, farklı bilgi alanlarında kesin bilgiler sunmaya hazır uzmanlarla sizi bir araya getiriyor. Adanmış uzman topluluğumuzdan sorularınıza ayrıntılı ve net yanıtlar alın.

bir kurşun kalemin fiyatı bir tükenmez kalemin fiyatının 1/2 kadardır . 2 kurşun kalem ve 3 tükenmez kalem alan bir satıcıya 4 TL para veriyor . buna göre 3 kurşun kalem ve 2 tükenmez kalem için ödenecek para ne kadardır ?



Sagot :

kurşun kalem=x tükenmez kalem=2x    2x+3x=5x    4TL/5=80 KR  3.80=240 kr 4.80=320 kr 320+240=560 kr=5 lira 60 kr

tük.kalemin fiyatına 1 tl desek   

kalem 0,5 tl olur

 

0,5*3+2*1=3,5tl